FFM32

Mengangkat tema Filem Kita, Citra Kita, Festival Filem Malaysia 32 (FFM 32) menyaksikan persaingan filem ditayangkan antara 15 Julai 2021 hingga 30 September lalu layak dipertandingkan dalam 22 kategori, kali ini.

Menerusi pengumuman calon Top 5, filem Spilt Gravy/Ke Mana Tumpahnya Kuah arahan Datuk Zahim Albakri Ikmal mendominasi 14 daripada 22 pencalonan dipertandingkan.

Mengekori rapat filem berkenaan ialah Air Force The Movie: Selagi Bernyawa yang meraih 13 pencalonan, diikuti Juang dan Abang Long Fadil 3 dengan masing-masing 10 pencalonan.

Pemenang kategori Filem Terbaik bakal memenangi Dana Kandungan Digital (DKD) bernilai RM500,000.

FFM 32 dijangka dihadiri lebih 1,400 jemputan termasuk 250 calon dan 21 bintang veteran dari Malaysia dan Singapura.

Menampilkan pengacara hebat, FFM32 akan dikendalikan oleh Awal Ashaari dan Che Puan Sarimah Ibrahim.

Lebih menarik, Datuk Zainal Abidin, Siti Nordiana, Azlan & The Typewriters, Ernie Zakri, Marsha Milan Londoh dan Hazama akan mengisi slot persembahan pada malam kemuncak FFM 32.

Antara penyampai trofi termasuklah Maya Karin, Nam Ron, Faizal Hussein, Zul Ariffin, Ummi Nazeera, Hairul Azreen, Adrian Teh dan Ashraf Muslim.

Festival Filem Malaysia 32

Senarai Top 5 Calon dalam Festival Filem Malaysia 32

Poster Terbaik

Da Huang Pictures Sdn Bhd/ Barbarian Invasion
Xin World Sdn Bhd/ The Rise of Lion (Warisan Singa)
Keeklr Films Sdn Bhd/ Anak Rimau The Movie
Le Mediator Studio, Jarl Faizal/ Perebet Sapu
Tree Egg PLT/ Small Town Heroes

Kesan Khas Visual Terbaik

Jayasilen Sivapragasam/ Viman
Viper Studio Sdn Bhd/ Mat Kilau Kebangkitan Pahlawan
Ma Chiau Ran, Tan Ye Xuan, Pau Tun Kai/ Air Force The Movie: Selagi Bernyawa
Basecamp Films/ The Assistant
Basecamp VFX/ J2: J Retribusi

Filem Pendek

Media Prima Omnia/ 3 sekawan
Measat Broadcast Network System Sdn bhd/ Kampung Malar: Cahaya Gaya
Funcel Sdn bhd/ The Pillar Strength
Hug Pictures Sdn Bhd/ The Present Man
Feisk Sdn Bhd/ Can You Love Me Most?

Tatarias Terbaik

Ella Sandera/Air Force The Movie: Selagi Bernyawa
Marlia Ieryani Ghazlai (Marlya)/ Abang Long Fadil 3
Hew Yoon Yin (Kit Hew)/ J2:J Retribusi
Malya Artwork/ Rasuk

Rekaan Busana

Mark Ong, Rhine Ooi/Air Force The Movie: Selagi Bernyawa
Shum Siut Fen (Wing Shum)/ Juang
Hilal Mohd Yusop (Chinta)/ Abang Long Fadil 3
Rosada Abdul Hamid/ Split Gravy

Penataan Seni Terbaik

Mukhsalmina Ismail (Musa)/ Abang Long Fadil 3
Too Wen Huel/ Juang
Edward Chee Boon/ Prebet Sapu
Too Wen Huel/ Small Town Heroes

Penataan Bunyi Terbaik

Supernova Media Sdn Bhd/ Abang Long Fadil 3
The Vila/ The Assistant
Adzrey Abd Kamal/ J2:J Retribusi
Supernova Media Sdn Bhd/ Juang
Charlene Ong Chye Leng/ Air Force The Movie: Selagi Bernyawa

Skor Muzik Asal Terbaik

Lee Chee Cheng, Chew Kok Yee, Hor Fook Ken,Hon Hsio Way/ Tan Xin Tian, Luqman Mohd Oslan/ Juang
Santosh Logondran/ Mat Kilau Kebangkitan Pahlwan
Daniel Veerapan/ Split Gravy
Tan Ye Hue, Tan Shin Hwa, David Ngan Teck Wai/ Small Town Heroes
Tee Wei Chien/ Air Force The Movie: Selagi Bernyawa

Lagu Tema Terbaik

Sean Ghazi, Ramli/ Dibuai Mimpi/ Split Gravy
Ming, Wolfy/ Ralit/ J2:J Retribusi
Amylea Azizan/ Pentas Dunia/ Anak Rimau The Movie
Lim Yee Chung/ Wira Hatiku/ Juang
Pown Hasril, Amri Masdi, Karim Karam, Otromen, Aman Nassim/ Air Force The Movie: Selagi Bernyawa

Sinematografi Terbaik

Fairuz Ismail, Hafiz Rashid/ Perebet Sapu
Stephen Chua Jyn Shyan/ Small Town Heroes
Tan Teck Tze/Air Force The Movie: Selagi Bernyawa
Y.H.Cheong/ Split Gravy
Rahimi Maidin (Remy)/ Abang Long Fadil 3

Penyunting Terbaik

Yap Shao Chi (Sean Yap)/ Juang
Syafiq Yusof/ Abang Long Fadil 3
Low Kah Juan/ Small Town Heroes
Isazaly Isa/ A.Samad Hassan/ Split Gravy
Liam Lai, Moray Toon/ Air Force The Movie: Selagi Bernyawa

Pelakon Kanak-Kanak Terbaik

Isaac Raj/ Senthozan Sengkathirvaanan
Qaseh Shuhada/ Musyrik
Phua Chandler/ Small Town Heroes
Ainin Batrisya/ J2: J Retribusi
Roger Shak Yi/ Small Town Heroes

Pelakon Wanita Harapan

Bernie Chan/ Split Gravy
Alicia Amin/ The Disappearance of Irdina Adhwa
Joelah Charles/ Split Gravy
Amelia Henderson/ J2: J Retribusi

Pelakon Lelaki Harapan

JJ Ng Jinn Jou/ The Rise of Lion (Warisan Singa)
Idan Aedan/ Anak Rimau The Movie
Abbas Mahmood/Rasuk
MK K-Clique/ Rompak
Jaa Suzuran/ Autumn In Wales

Pengarah Harapan

Michelle Xin/ The Rise of Lion(Warisan Singa)
Govind Singh/Senthozan Sengkathirvaanan
Datum Zahim Albakri/ Split Gravy
Hyrul Anuar/ 3 Janda Melawan Dunia
Nazrul Asraff Mahzan, Mohammad Nazim Md Shah/ J2: J Retribusi

Cerita Asal Terbaik

Zulkarnain Azhar/ Opie Harris/Air Force The Movie: Selagi Bernyawa
Ryon Lee Eng Keong/ Small Town Heroes
Muzzamer Rahman/ Perebet Sapu
Lai Kin Hoong (Matt Lai)/Split Gravy
Ryon Lee Eng Keong/ Small Town Heroes

Pelakon Pembantu Wanita Terbaik

Kee Chung Phear (Happy Kee)/ Small Town Heroes
Anne Abdullah/ Jerangkung Dalam Almari
Juliana Ibrahim/ Split Gravy
Ozlyn Wati/ Abang Long Fadil 3
Kavitha Thiagarajan/ Moondram Athigharam: The Third Rule

Pelakon Pembantu Lelaki Terbaik

Hasnul Rahmat/ Jerangkung Dalam Almari
Beto Kusyairy/ Mat Kilau Kebangkitan Pahlawan
Izzue Islam/ Juang
Nas-T/ Air Force The Movie: Selagi Bernyawa
Datuk Zahim Albakri/ Split Gravy

Pelakon Wanita Terbaik

Sangeeta Krishnasamy/ Juang
Mei Fen Lim/ Prebet Sapu
Tan Chui Mui/ Barbarian Invasion
Bernice Chauly/ Split Gravy
Sara Ali/ Air Force The Movie: Selagi Bernyawa

Pelakon Lelaki Terbaik

Haridhass Selvaraju/ Moondram Athigharam: The Third Rule
Datuk Rahim Razali/ Split Gravy
Datuk Adi Putra/ Mat Kilau Kebangkitan Pahlawan
Datuk Adi Putra/Air Force The Movie: Selagi Bernyawa
Amerul Affendi/ Prebet Sapu

Pengarah Terbaik

Ryon Lee Eng Keong/ Small Town Heroes
Syafiq Yusof/ Abang Long Fadil 3
Muzzamer Rahman/ Prebet Sapu
Syamsul Yusof/ Mat Kilau Kebangkitan Pahlawan
Zulkarnain Azhar, Frank See/Air Force The Movie: Selagi Bernyawa.

Pelakon Filem Mat Kilau
Filem Mat Kilau berjaya mencatatkan kutipan tertinggi

Perbadanan Kemajuan Filem Nasional Malaysia (FINAS) memperuntukkan wang tunai sebanyak RM200,000 bagi keseluruhan pemenang Festival Filem Malaysia (FFM) Ke-32 yang bakal berlangsung di Encore, Melaka pada Jumaat ini.

Pemenang setiap kategori bakal membawa pulang hadiah wang tunai antara RM5,000 hingga RM15,000. Manakala pemenang bagi kategori Anugerah Seniman dan Seniwati Sepanjang Zaman dihadiahkan pakej umrah dan RM15,000.

Subscribe
Notify of
guest

CommentLuv badge

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments